16.11.2015

Michal Dočekal zvolen prezidentem UTE

V neděli 15. 11. 2015 proběhlo ve vídeňském divadle Volkstheater generální zasedání Unie evropských divadel(UTE), v jehož rámci byl novým prezidentem zvolen ředitel Činohry ND Michal Dočekal. Naváže tak na práci svého předchůdce Ilana Ronena, ředitele Izraelského národního divadla Habima. Funkční období prezidenta UTE je dvouleté a může být o jedno období prodlouženo.

Michal Dočekal ke svému zvolení řekl: Unie evropských divadel, založená Giorgio Strehlerem a Jackem Langem, sdružuje 18 významných divadel napříč celou Evropou – od Osla přes Vídeň po Řím a od Frankfurtu přes Moskvu do Athén. Být zvolen jejím prezidentem není jen velká čest a závazek, ale i ocenění práce celého Národního divadla a jeho místa v mezinárodním kontextu.

Činohra ND je členem UTE od roku 2009 a v rámci svého členství se podílela na řadě společných projektů – např. mezinárodní projekt Emergency Entrance, účastnila se mezinárodních festivalů v členských divadlech – v Kluži, v Remeši, v Bělehradě atd. Na další společný projekt v rámci UTE se chystá – bude jím nultý ročník mezinárodního festivalu Cross roads / Křižovatky, který je plánován na podzim 2016 v Praze.

Všichni členové Unie Evropských divadel také vyjádřili své hluboké pohnutí nad tragickými událostmi v Paříži.

Generální zasedání UTE bylo organizováno Unií evropských divadel ve spolupráci s vídeňským divadlem Volkstheater.
This UTE General Assembly has been organised by the Union des Théâtres de l’Europe in cooperation with the Volkstheater Wien, Austria.

V rámci projektu Zóny konfliktu Unie evropských divadel, s podporou programu Kreativní Evropa Evropské unie.
In context of the CONFLICT ZONES network programme of the UTE. With the support of the Creative Europe programme of the European Union.