píší o nás

20.12.2016

Do Národního dorazil Spalovač mrtvol. Martin Pechlát ho hraje jako úplně obyčejného chlápka

spalovac-oblekana-40

Slavná novela Ladislava Fukse je režijním debutem Jana Mikuláška v činohře Národního divadla. Režisér provokativně opomíjí inscenační zákonitosti a hru zasadil do současnosti. "Svébytnými, divadelními prostředky poukazuje na aktuální hrozbu latentního fašismu, který může dřímat v duši každého normálního občana - ochránce odvěkých jistot," píše v recenzi Saša Hrbotický.

Autor: Saša Hrbotický, Aktuálně.cz, Foto: Petr Neubert
 
19.12.2016

Co abych tě, drahá, oběsil? Pechlát ve Spalovači mrtvol hraje fanaticky snaživého kariéristu

spalovac-oblekana-14
  • Národní divadlo v Praze svěřilo Fuksova slavného Spalovače mrtvol hostujícímu režisérovi Janu Mikuláškovi.
  • Ten do role Karla Kopfrkingla, kterého na plátně kdysi geniálně zpodobil Rudolf Hrušínský, obsadil typově zcela odlišného herce.
  • Místo někoho podsaditého, uhlazeného, s kapříma očima, zvolil vysokého plavovlasého Martina Pechláta.
Autor: Magdalena Čechlovská, Hospodářské noviny, Foto: Petr Neubert
 
30.11.2016

Ve Špinarově divadelní Pýše a předsudku zvítězil rozum i cit

pycha-a-predsudek_foto-patrik-borecky-11

Po znamenitých Čechovových Třech sestrách se i Pýcha a předsudek řadí k podařeným repertoárovým titulům Národního divadla. Jako by si byl režisér Daniel Špinar od inscenace k inscenaci více vědom specifik první scény, neboť stále jasněji cílí na vyspělé diváky, kteří právem očekávají velká představení s výraznými hereckými výkony a vizuální atraktivitu, ale zároveň jsou si vědomi, že divadlo v 21. století má právo vypadat jinak než ve století předešlém, píše v recenzi Saša Hrbotický.

Autor: Saša Hrbotický, Aktuálně.cz, Foto: Patrik Borecký
 
28.11.2016

Dětská i vážná Elisabeth rozkouše Darcyho dopis

_mg_9729

Na ještě zataženou scénu nastupují David Prachař s Lucií Juřičkovou coby manželé Bennetovi. Prachař jakoby slovy vypravěče uvádí osud své postavy a k rodičům jedna po druhé ztřeštěně dobíhá pětice pestře oděných sester. Opona jde nahoru a před diváky se zjeví konstrukce naznačující dům Bennetových. Květované tapety ladí s obleky dívek. Úvodní momenty inscenace Pýchy a předsudku, kterou pro pražské Národní divadlo zdramatizoval i zrežíroval Daniel Špinar, jsou hodně efektní.

Autor: Tomáš Šťástka, Mladá fronta DNES, Foto: Patrik Borecký
 
23.11.2016

Složitost lidského bytí

dotknisevesmiru-petrneubert-9

Dramaturgie činohry Národního divadla se zasloužila o úspěšný počin, když uvedla na Nové scéně text René Levínského Dotkni se vesmíru a pokračuj.

Levínský v něm rozvíjí tematiku, již započal Poincarého domněnkou, kterou ve Vile na Štvanici hraje Soubor Tygr v tísni.

Autor: Jan Císař, Lidové noviny, Foto: Petr Neubert