6.02.2012

Národní divadlo jde s dobou. Připravuje hru o finanční krizi

Zlatá kaplička a finanční krize příliš nejdou dohromady. Nová premiéra komedie o dluzích by však měla tento "nedostatek" odstranit. Dokážete si představit Davida Matáska v roli podvodného finančníka, který vede obří firmu Enron ke krachu?

První známky finanční krize se objevily již před 10 lety. Tehdy praskla tzv. internetová bublina a přišla řada krachů. Jedním z největších byl pád společnosti Enron, které v roce 2001 zlomily vaz účetní a finanční machinace.

Její příběh si nyní vybralo Národní divadlo v Praze pro nastudování nové inscenace. Bude jí hra Enron autorka Lucy Prebble, kterou v roce 2009 poprvé uvedlo londýnské Royal Court Theater a hra byla posléze nominována na Olivierovu cenu za drama.

Českou verzi této hry nastuduje režisér Michal Dočekal a v hlavních rolích se objeví David Matásek, Jan Dolanský, Václav Postránecký nebo Petra Špalková. Premiéra této hry se odehraje v půli února.


Komedie o dluzích, jak uvádí Národní divadlo, zachycuje způsob, jakým se z úspěšné texaské společnosti Enron stal padlý obr s miliardovými dluhy.

Sebevědomý, ctižádostivý výkonný ředitel Jeffrey Skilling přivedl fungující společnosti do spirály nadhodnocování výsledků, zkreslování účetních informací a machinace s majetkem. Zpočátku výhradně energetický podnik se pod jeho vedením vrhal do podnikání v nejrůznějších oborech – od videa až po obchodování s šířkou pásma či trh s počasím.

Tyto podvody, kterých se po léta utajeně dopouštěl vrcholový management, otřásly důvěrou investorů. Po vyhlášení bankrotu v roce 2001 ztratil Enron 68 miliard dolarů své tržní hodnoty. Připravil o práci pět tisíc lidí. A prohospodařil jejich penzijní fond, na němž měli našetřeno 800 miliónů dolarů.

Libor Akrman, Hospodářské noviny, 6. 2. 2012

Autor: Libor Akrman, Hospodářské noviny , Foto: Lucie Jansch