21.05.2015

AUDIENCE U KRÁLOVNY - výběr z recenzí

Jeden den v týdnu přijímá Její Veličenstvo Alžběta II., královna Spojeného království a dalších dominií britské koruny, své premiéry ke konzultacím. A právě ty jsou námětem hry, která je svým způsobem pohádkou o monarchii v moderním světě. Divadlem o každodenní politice a politicích obecně, byť jsou v této hře přítomni prakticky všichni konkrétní premiéři od Winstona Churchila, přes Margaret Thatcherovou po Davida Camerona.

(...) Je to velká herecká výzva, jíž se Iva Janžurová chopila s velkou vervou i pokorou a výsledek stojí za to.
(...) Vytváří postavu Alžběty II. bez vnějšího kopírování žijícího vzoru (o to se vtipně postaraly kostýmy Kataríny Hollé), mládne i stárne se svou Alžbětou naprosto přirozeně a uvěřitelně a vystačí přitom s minimem prostředků – bezeslovně komentujícím pohledem, napětím či uvolněním, s nímž usedá do křesla, přemáhanou či špatně skrývanou únavou, sebeironií v hlase i gestu a v neposlední řadě i velkou něhou – provádí diváky od setkání k setkání. A více než záležitosti britského Commonwealthu, Suezské krize, problémy labouristů či Evropské unie je pro české diváky zajímavé sledovat proměny této ženy, která se chce jevit svému okolí jako nezlomná bytost, ale uvnitř prodělává své osobní krize a bolesti.(...)
Radmila Hrdinová, 21. 3. 2015 Právo

(...) Iva Janžurová se ujala role Alžběty II. s pokorou, a zároveň záviděníhodným temperamentem a kondicí.
(...) Má v sobě vznešenost, schopnost empatie, soucitu a humoru. A neschází jí ani ženskost. Chvílemi se možná více než reálné vládkyni podobá dobrým královnám z českých pohádek. (...) Stejně tak kolísá mezi „britskostí“ a „českostí“ i její komorník, komentátor dějů, Jan Hartl. Jeho strnulá služebnost je méně přirozená než u britských herců, a jistá škodolibost v mimoslovních komentářích pohledů i pohybů patří už jednoznačně do výrazového slovníku českých herců. (...)
Jana Soprová, 25. 3. 2015, Český rozhlas

(...) Nejpozoruhodnější je audience Železné lady - Taťjana Medvecká na scénu vtrhne jako vichr a navzdory úctě, kterou vůči panovnici chová, ji během pár minut proškolí v chování vůči médiím. Igor Bareš hraje neohrabaného Wilsona, který na první setkán s královnou bere i rodinu a s panovnicí se nezdvořile fotí, přičemž ji proti všem konvencím chlapácky obejme kolem ramen. Zdatně si vedou Igor Orozovič jako neslaný nemastný Major a David Matásek jako Gordon Brown, jehož ambice a cílevědomost předcházejí jeho schopnostem a talentu. (...)
Josef Rubeš, 14. 4. 2015 Divadelní noviny

Foto: Martin Špelda