9.05.2012

Donutil se na reprízy Sluhy dvou pánů těší, čeká ho pětistá

Miroslav Donutil se na každé představení Goldoniho Sluhy dvou pánů těší, i když ho prý vyčerpává stále víc a víc. V této diváky oblíbené inscenaci exceluje už 18 let, 11. května bude mít pětistou reprízu. V září 2008 překonal rekord české první scény, který do té doby držela s počtem 403 repríz Örkényho Kočičí hra s Danou Medřickou. Představení Sluha dvou pánů v nastudování režiséra Ivana Rajmonta mělo premiéru v roce 1994.

"Nedávno sice proběhla bulvárním tiskem zpráva, že odcházím kvůli operaci kolena. Dojde k ní, ale možná až za dva roky, když to nějakým způsobem vydržím. Takže do té doby hrát mohu," řekl Donutil ČTK.

Podle něj je sice nadcházející pětistovka jakýmsi varovným signálem, ale nechce prý předjímat. "Zatím se těším na každé nové představení Sluhy dvou pánů. Vzhledem k tomu, že nám ředitelka obchodního oddělení české první scény řekla, že má objednávek na dvacet let dopředu, tak se mám opravdu na co těšit," uvedl Donutil.

Pětistou reprízu nedávno oslavila i Bára Hrzánová, která tolikrát absolvovala představení Hrdý Budžes, nastudované podle bestselleru Ireny Douskové. Inscenace měla premiéru v příbramském Divadle Antonína Dvořáka v listopadu 2002, jubilejní večer se tam konal 20. března. Za roli Helenky Součkové se dočkala Hrzánová ceny Thálie i žaloby u soudu.

Ta ovšem Donutilovi nehrozí. Roli věčně hladového sluhy Truffaldina hrál i loni 7. února v den svých šedesátin. Když začal inscenaci zkoušet, bylo mu čtyřiačtyřicet. Už předtím naznačil, že pětistou reprízu by považoval za důstojné rozloučení s jevištěm Národního divadla.

8.5. 2012, ČTK

Autor: ČTK, Foto: Hana Smejkalová