24.02.2012

Poslední slovo (Enron)

Ve Stavovském divadle skončilo představení hry Enron a já jsem si lebedila. Představení bylo báječné - neuvěřitelně krásná proměnlivá scéna, úžasný malý chór makléřů, kteří vypadali jako vystřižení z reklamního spotu, a odpudivý příběh o lidské chamtivosti a vynalézavosti v podvádění. Velice mě rozesmál právník, který vypadal jako přesná karikatura jednoho mého oblíbeného skutečného právníka. Jinak mě herecké výkony moc nenadchly, ale hra byla tak dobrá a inscenace tak úžasná, že mi to ani nevadilo. Raptoři, raptoři, opakovala jsem si v duchu a uchechtávala se při myšlence na předpotopní ještěry, kteří se kolébali podzemím Enronu nebo jeho dceřiné firmy a požírali dluhy společnosti, jež se navenek tvářila jako čistá a prosperující. Do jisté doby, pochopitelně, pak se ta ničemná konstrukce sesypala právě tak, jako se to stalo ve skutečnosti.

Ve skvělé náladě jsem vyšla na chodbu a zapnula si mobil. Pípla esemeska: Víš, že se vrátil Rampula? Zatrnulo mi a najednou se mi před očima zakolébal jeden z raptorů. Tak ony se budou zlodějské kauzy zametat pod koberec dál? Pustila jsem se do telefonování, ale moc jsem se nedozvěděla -skoro nic, co bych si předtím nedomyslela sama. Že nejde ani tolik o odvolaného vrchního státního zástupce Rampulu, to mi bylo známo, a věděla jsem i to, že vládní koalice si moc neví rady s ministrem školství. Ovšem rošáda Pospíšil na školství a Peake na ministerstvo spravedlnosti, o které kdekdo mluvil, mi připadala pro největší vládní stranu vražedná. To chce ODS opravdu takovou výměnou potvrdit, že hodlá v ochraně kmotrů pokračovat? Opravdu má chuť se zbavit jednoho ze svých důvěryhodných ministrů? Dostanou ve volbách čtrnáct procent, prohlásil můj společník. Taky mi to tak připadalo, voliči nejsou idioti.
Znepokojena situací jsem se vydala do Poslanecké sněmovny podívat se na zasedání bezpečnostního výboru, který si zavolal na kobereček ministra spravedlnosti a vrchního státního zástupce. Kdybych nevěděla, jak to tady chodí, že soudkyně Langerová za posměšky politikům klidně člověka pošle na čtvrt roku do vězení, asi bych napsala, že jsem měla příležitost vidět jurského ještěra v akci. Takhle radši napíšu, že jsem viděla nejtrapnější vystoupení v celém svém životě. To, co předváděl předseda bezpečnostního výboru a strany Věci veřejné, nemělo konkurenci. Výbor byl hojně navštívený, a když Radek John (dlouho) předčítal televizní vystoupení vrchního státního zástupce Mečla, návštěvníci se už ani nesnažili zadržovat smích - scházel jen potlesk na otevřené scéně. Členové výboru za ČSSD neskrývali znechucení -a jako ve správném divadle konec dílo korunoval, protože předseda John se svým pomocníkem nebyli schopni dát dohromady jednu větu usnesení.
Tedy řeknu vám... ne, neřeknu. Poradím vám, abyste si zašli na Enron, protože je to výjimečné divadlo. A ti, pro které jsou lístky do divadla drahé, si mohou zajít na nějaké jiné zasedání bezpečnostního výboru, tam má každý daňový poplatník předplacenou židli.

Petruška Šustrová, Lidové noviny, 24.2. 2012

Autor: Petruška Šustrová, Lidové noviny, Foto: Lucie Jansch