13.09.2015

Jubilejní "kuatiny" herečky Johanny Tesařové

Johanna Tesařová, herečka a dlouholetá členka souboru Činohry ND, dnes slaví krásné kulaté narozeniny!
Srdečně blahopřejeme!

Johanna Tesařová (* 1945)
Herectví vystudovala na JAMU v Brně (1967). V době studií už hostovala v Divadle Husa na provázku. Od roku 1970 působila deset let v Divadle Petra Bezruče v Ostravě (hrála zde např. Kateřinu ve Zkrocení zlé ženy, Jelenu ve Strýčku Váňovi, Arkadinu v Rackovi, Gertrudu v Hamletovi, Josie v Měsíci pro smolaře). Na dalších deset let (1982-92) spojila svůj herecký život s Divadlem J. K. Tyla v Plzni, kde byla např. Drahomírou (Drahomíra a její synové), Bernardou (Dům doni Bernardy) nebo Martou (Kdo se bojí Virginie Wolfové).

Členkou Činohry Národního divadla se stala v roce 1992. Ztvárnila zde dosud asi čtyřicet rolí – připomeňme alespoň některé: Vražednice v jedné z aktovek Mittererovy Návštěvní doby, Vrbčena v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Agrippina v Racinově Britannicovi, Ase v Ibsenově Peer Gyntovi, Felipa v adaptaci hry Lope de Vegy Dorotei, Iokasté v Sofoklově Oidipovi vladaři, Tonka v dramatizaci Hrubínovy Romance pro křídlovku, Poutnice, též Veronika v lidových Pašijích, Kněžna Bělokonská v Dostojevského Idiotovi, Dáma v Bernhardově Portrétu umělce jako starého muže, hrála a zpívala jednu ze sekretářek v Českých sekretářkách (podle Wittenbrinka), Paní Jangovou v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Isabellu a Kiddovou v Churchilové Prvotřídních ženách, Volumnii v Shakespearově Coriolanovi, Paní Pearceovou v Shawově Pygmaliónu, postavu pojmenovanou jako Nr.01 – generál, velitelka speciálního oddílu, černoška ve Vedralových Starých režisérech, Viktorku v dramatizaci Němcové Babičky, Olivii ve von Trierově hře Dogville, Paní ministrovou ve Stodolově komedii Čaj u pana senátora, Dueňu a Markétu de Jesus v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, několik rolí ve hře Enron, Runu v Zeyerově Radúzovi a Mahuleně, Pavlínu v Rackovi, Marinu ve Strýčkovi Váňovi aj.

V současném repertoáru ji mohou diváci vidět na scéně Národního divadla, kde hraje Lesanu v Tylově Strakonickém dudákovi, Marii Dubskou ve Stroupežnického Našich furiantech, ve Stavovském divadle představuje Amálku v Zahradní slavnosti, Ulitu v Ostrovského Lese. Na Nové scéně ztvárňuje Paní Andrewsovou v Bartlettově Zemětřesení v Londýně.

Hostuje občas i na jiných scénách.

Foto: Jaroslav Šimandl