1.04.2011

Duben 2011 očima Michala Dočekala

Vážení a milí diváci!
Duben letošního roku je v činohře zasvěcen přípravě dvou velkých titulů domácí a zahraniční dramatiky. První premiérou bude 26.května v Národním divadle Konec masopustu Josefa Topola.

Hra, která vznikla před půlstoletím patří nesporně k moderní české klasice a zobrazuje svět české vesnice /“českého světa“!/ v nelehkém období „kolektivizace“ tj. násilného přetrhání vazeb rodových i tradičních a v paměti svých postav se obrací tehdy k ještě ne příliš vzdálené okupaci . Tehdy mladý Josef Topol zobrazil metaforicky a přitom neuhýbavě před realitou konec jedné epochy, epochy „patriarchální“, který však probíhá krutě a násilně a s jehož důsledky se v „českém světě“ potýkáme dodnes. Hru bude režírovat Jan Antonín Pitínský, laureát státní ceny za kulturu, která mu byla udělena jako jedné z nejvýznamnějších postav našeho divadla posledního dvacetiletí a jistě také pro jeho setrvalý zájem o dramatiku domácí, při jejímž inscenování dosáhl vynikajících výsledků. Těším se, že „Konec masopustu“ bude další z jeho významných inscenací.

Další premiérou bude Racek Antona Pavloviče Čechova. Odehraje se 9. června ve Stavovském divadle v mé režii. Inscenovat Čechova je, domnívám se, vždy otázka programová. Divadlo by se jím mělo přihlásit k hodnotám a estetice, jež vyznává. Inscenovat kteroukoli z Čechovových her je jako inscenovat Hamleta. Vždy jde o všechno. A to v Rackovi také. Jde o lásku, která je povětšinou nenaplněná a o touhy a ambice, které jsou neuspokojené a možná i neuspokojitelné. Deziluze, kterou mnozí prožíváme, našla v Čechovovi svého básníka. Ale není to báseň smutná, je pravdivá a bolestná.
Před těmito dvěma premiérami ve velkých domech patří ale, malá rozměrem divadla nikoli však významem, premiéra v Divadle Kolowrat. Jde o společný projekt Národního divadla, Schauspielhausu Graz, Maďarského národního divadla z Cluje, divadla Habima z Tel Avivu a Teatro Garibaldi z Palerma.

Projekt se jmenuje Emergenci exit/Nouzový východ a tématem je nejednoduchost a konfliktnost sousedství ve zdánlivě „bezbariérové“ Evropě. Sousedy máme každý, zdaleka ne každý s nimi dokáže vyjít v dobrém, někteří s nimi nedokáží žít vůbec. Projekt bude podpořen Evropskou unií a režírovat jej bude Viktorie Čermáková.

Přeji Vám krásné zážitky v národním divadle a kromě toho vám přeji i krásné jaro!

Autor: Michal Dočekal, Foto: Lucie Jansch