videa

6.01.2017

SLUHA DVOU PÁNŮ - vzpomínka na derniéru

sluha-5-2

V úterý 27. prosince 2016 jsme se 600. reprízou slavnostně rozloučili s legendární inscenací hry Carla Goldoniho SLUHA DVOU PÁNŮ. Zcela vyprodané hlediště Národního divadla naposledy odměnilo všechny zúčastněné salvami smíchu, záplavou květin a hlavně desítky minut trvajícím potleskem ve stoje.

Děkujeme ještě jednou všem!

Autor: Tomáš Kotrba, Foto: Hana Smejkalová
 
14.12.2016

SPALOVAČ MRTVOL - trailery k inscenaci

spalovac-oblekana-48

Příběh o zaměstnanci krematoria a vzorném manželovi a otci Karlu Kopfrkinglovi je nejen hororem ze spalovny lidí, ale také groteskním obrazem rozkladu lidské osobnosti.

Dramatizaci známé Fuksovy novely SPALOVAČ MRTVOL v režii Jana Mikuláška uvedeme v premiérách 15. a 16. listopadu ve Stavovském divadle.

Autor: Tomáš Kotrba, Foto: Petr Neubert
 
23.11.2016

Teaser k inscenaci PÝCHA A PŘEDSUDEK v Národním divadle

pycha-a-predsudek-foto-patrik-borecky-01

Příběh z venkova ironicky líčí rodinné vztahy a stejně úsměvně pojednává i ústřední problém – jak co nejrychleji a nejelegantněji provdat všechny dcery. Bennetovi jich mají hned pět, takže paní Bennetová věnuje společenským vztahům v okolí (z logických důvodů) mimořádnou pozornost. Strnulou venkovskou atmosféru rozvíří pohledný pan Bingley, nápadník k pohledání, jehož jedinou charakterovou vadou je jeho přítel – zachmuřený, záhadný, štiplavý pan Darcy. Jestli se k Bingleymu nejlépe hodí překrásná Jane Bennetová – co se stane s druhou dcerou Elisabeth? Je možné zamilovat se proti své vůli? Jiskřivý, zábavný, působivý román dá v jevištní verzi zazářit dámské i pánské části souboru Činohry ND a inteligentní humor, jímž Austenová strhuje čtenáře už dvě stě let, do divadla přiláká ženy… i muže. Ostatně, jak známo, žádný muž se neobejde bez…

Autor: Jakub Mrózek, Tomáš Kotrba, Foto: Patrik Borecký
 
3.11.2016

DOTKNI SE VESMÍRU A POKRAČUJ - trailer k inscenaci Jana Friče

dotknisevesmiru-oblekana-041

Ing. Bohumil Plánovský, Ph.D., vedoucí skupiny Biochemie a molekulární biologie Ústavu chemické ekologie AV ČR dosáhl na metu nejvyšší – podařilo se mu objevit mechanismus vzniku nového druhu a tedy podstatu evoluce. Jaké budou důsledky tohoto objevu a na co všechno vlastně Plánovský přišel? Kdo je vyvolen, aby vyzval lidstvo na novou cestu? Původní hra o světě vědy, spolku Sisyfos, o cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál vznikla pro Novou scénu v tiché úctě k podivuhodné životní cestě matematika Ilji Ripse.

Autor: Tomáš Kotrba, Foto: Petr Neubert
 
27.10.2016

Videosestřih z nultého ročníku festivalu Pražské křižovatky

jf1d3475a

Národní divadlo si v říjnu 2016 připomnělo památku Václava Havla a jeho nedožitých 80. narozenin nultým ročníkem nově vzniklého divadelního festivalu Pražské křižovatky s podtitulem To Havel With Love, který se uskutečnil od 4. do 9. října 2016 na Nové scéně. Divadelní program měl dvě části - hostování zahraničních divadelních souborů z Ukrajiny, Ruska a Běloruska, které divadelní tvorbou bojují ve svých zemích za svobodu, a "80 hodin s Václavem Havlem" neboli víkendový divadelní maratón "havlovských" inscenací z celé republiky.

Autor: Tomáš Kotrba, Foto: Jakub Fulín