1.11.2011

Listopad 2011 očima šéfa činohry Michala Dočekala

Vážení a milí diváci,

Listopad je v činohře měsícem tří premiér.
V Národním divadle to bude KRÁL LEAR s Davidem Prachařem v titulní roli a v režii jana Nebeského.
V roce 1994 měl v Divadle Komedie premiéru Hamlet – režisér i představitel hlavní role byli stejní jako je tomu dnes u Leara. Inscenace byla velmi ceněna, David Prachař obdržel Cenu Alfréda Radoka za nejlepší herecký výkon a inscenace se stala páteří repertoáru tehdy začínajícího divadla.

Je celkem logické, že po skoro dvaceti letech dochází výjimečná tvůrčí dvojice ke Králi Learovi. Ale zdaleko to nejsou jen tito dva, kteří tvoří Krále Leara – v dvojroli Kordelie a Šaška uvidíte Kateřinu Winterovou, jejími sestrami budou Eva Salzmannová a Petra Špalková, Learovým souputníkem - Vévodou z Glostru se stane Alois Švehlík a jeho syny Saša Rašilov a poprvé na jevišti ND i David Švehlík, věrným Kentem Milan Stehlík a proradným Osvaldem Jan Bidlas.

Autorkou kostýmů a spoluautorkou výpravy /spolu s režisérem/ je Jana Preková a hudbu, která bude mít v inscenaci zásadní úlohu, složil Aleš Březina.
Premiéra je 10. 11. v Národním divadle.

Ve Stavovském divadle uvede režisér Juraj Herz divadelní adaptaci svého filmu DEVÁTÉ SRDCE.
Juraj Herz je jedním z nejvýznamnějších filmařů české poválečné kinematografie, mnohé jeho filmy patří do „zlatého fondu“ a že má co říct dokázal i jeho poslední film Habermannův mlýn. Neví se ale obecně, že Herz je původem a školením divadelník a že se divadelní režii věnuje celou svou tvůrčí dráhu. V sedmdesátých letech natočil na základě původního námětu básníka Josefa Hanzlíka film Deváté srdce - fantaskní pohádku s hororovými prvky, jak je Herzovým zvykem. Deváté srdce, jako každá správná pohádka, čerpá z hlubin tajemna i podvědomí, je napínavá až strašidelná, ale končí tak, jak správná pohádka má: „vítězstvím srdce“.

V hlavních rolích potulného studenta vystoupí Radúz Mácha v alternaci s Igorem Orozovičem, jeho milou hraje Pavla Beretová a jejich protivníkem astrologem Aldebradninim bude František Němec. Dále uvidíte například Ladislava Mrkvičku jako Šaška a Vladimíra Javorského jako Principála loutkového divadla. Ano, v inscenaci se objeví i loutky /Juraj Herz vystudoval loutkářskou fakultu!/ a vizuální stránka je důležitou součástí inscenace. Jejími autory jsou Šimon Caban a kostýmy vytvořila Simona Rybáková: bude se na co koukat, bude se o koho bát i komu fandit.
Premiéra bude 24. 11. ve Stavovském divadle.

Hned následující den bude mít premiéru a to premiéru světovou nová hra Petra Zelenky OHROŽENÉ DRUHY. Jeden z nejúspěšnějších českých dramatiků současnosti a zároveň renomovaný filmař se rovněž jako kolega Herz věnuje divadelní režii. Jeho poslední hra z prostředí reklamního a farmaceutického průmyslu patří mezi současnou dramatickou produkcí k té menšině her, které se věnují společenským problémům. Ty ovšem Zelenka traktuje nápaditě, s vtipem a s něčím, co je snad nejvzácnější: s morálním stanoviskem. Něco tak staromódního může dnes působit až revolučně.
Ve scéně Martina Chocholouška hrají v hlavních úlohách Jiří Štěpnička, Igor Bareš, Miluše Šplechtová, Jan Dolanský, Michal Kern a Sabina Králová.
Premiéra se odehraje 25. 11. na Nové scéně Národního divadla

A hned následující den odjíždí činohra na festival Národních divadel do Varšavy s inscenací CO SE STALO, KDYŽ NORA OPUSTILA MANŽELA. Po říjnovém hostování této inscenace na festivalu MESS v Sarajevu je to další mezinárodní prezentace činohry ND. Po zájezdu do Soulu s VĚCÍ MAKROPULOS již třetí v této sezoně.
Přeji Vám krásný podzim

Michal Dočekal, umělecký šéf činohry

Autor: Michal Dočekal, Foto: Lucie Jansch