15.04.2013

Knižní tip na měsíc květen

Úplně prvním titulem v nakladatelské aktivitě Činohry Národního divadla bylo vydání hry Sbohem Sokrate Josefa Topola. Tento text měl československou premiéru 12. října 1991 ve Stavovském divadle v režii Jana Kačera a zájemci si ho mohli zakoupit v podobě divadelního programu. Od té doby (až na pár výjimek) vydává Činohra hry ve všech programech. Jak píše v tom úplně prvním otec této myšlenky, dramaturg Otakar Roubínek: „Tato úvaha je tištěna malým písmem proto, aby se v divadle před představením nedala dobře číst. Je totiž určena těm, (...) kteří jsou ochotni se k divadelnímu zážitku ještě vrátit, kteří jsou ochotni to, co v nich zůstalo, alespoň na malou chvíli podrobit zkoumání.“

V květnu vás upozorňujeme na další zásadní text moderního klasika Josefa Topola, a sice KONEC MASOPUSTU, klíčovou českou hru z roku 1962, která byla v ND uvedena v režii J. A. Pitísnkého v roce 2011 (první provedení proběhlo v roce 1964). Program s hrou, ale i bohatým doprovodným materiálem zakoupíte za 65 Kč, a k němu vám přidáme dva vzácné svazky, první dva nakladatelské počiny Činohry ND: zmíněnou Topolovu hru Sbohem Sokrate a hned následující titul, Návštěvní dobu Felixe Mitterera (prem. v prosinci 1991). Upozorňujeme, že tyto dva tituly jsou samostatně neprodejné! Upozorňujeme na omezené zásoby archivních svazků.

Tituly objednávejte na emailu programy@narodni-divadlo.cz. Při zasílání poštou (platba předem) účtujeme poštovné dle sazebníku České pošty. Osobní odběr možný pouze po předcházející dohodě!

Autor: Marta Ljubková