24.01.2013

Knižní tip na měsíc únor - Má vzdálená vlast

Karel Steigerwald (nar. 1945) patří k našim předním dramatikům – upozornil na sebe výraznými texty již před rokem 1989, v dramatické kariéře nicméně neustal ani v devadesátých letech. Jeho klíčové texty, moderní tragikomedie zabývající se problematickými místy českých dějin dvacátého století, vznikají i v novém tisíciletí. Národní divadlo uvedlo jeho hry hned dvakrát. My vás upozorňujeme na Mou vzdálenou vlast, k níž autora inspiroval pozoruhodný osud politické vězenkyně Dagmar Šimkové. Fascinující žena, která se do kriminálu dostala za úplnou banalitu a strávila v něm prakticky celé mládí, sepsala vzpomínkovou knihu Byly jsme tam taky – Steigerwald k jejímu vyprávění přidává více rovin a nebojí se ani pohledu nejsoučasnějšího.

V knize najdete kromě textu hry (nebyl nikde jinde tištěn) studii o životě Dagmar Šimkové, analýzu hry a bohatý obrazový materiál. Cena knihy je 70 Kč.

K Mé vzdálené vlasti nabízíme jako bezplatnou prémii Steigerwaldovu hru Nobel (1994).

Tituly možno vyzvednout osobně v paláci Kolowrat (po předchozí dohodě), nebo Vám je zašleme poštou (v tom případě platíte poštovné). Objednávky a další informace na programy@narodni-divadlo.cz.

Autor: Marta Ljubková, Foto: Martin Kámen