27.01.2015

Velká činohra slovenského Národního divadla bude opět hostovat v Praze

V pátek dne 17. dubna 2015 bude ve Stavovském divadle pokračovat dalším dílem hostování činohry Slovenského národního divadla představením Buddenbrookovi Thomase Manna. Českému divákovi bude představena další „ Velká činohra“ v režijním pojetí ředitele činohry SND Romana Poláka.

Vzpomeňme na vřelé divácké přijetí loňských Bratrů Karamazových, které jedna česká divadelní kritička ohodnotila slovy, že se taková činohra v Česku hned tak nevidí. Od Buddenbrookových lze očekávat totéž. Upřímně zvu do hlediště všechny diváky, kteří mají rádi tradičně provedená představení, jejichž náboj spočívá ve střetu jednání, názorů a postojů jednotlivých aktérů ve vývoji dějem, podpořené vynikajícími výkony herců (jak je tomu u činohry SND pravidlem), s uměřenou poměrně jednoduchou scénou i kostýmy, výstižně charakterizujícími typologii postav.

Thomas Mann se stal za román Buddenbrokovi, napsaný v roce 1901 v jeho 25 letech, v roce 1929 držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Nicméně příběh kulturního, sociálního, psychického, morálního, ale také podnikatelského i tělesného úpadku jedné tradiční měšťanské německé rodiny obchodníků není svými myšlenkami pevně zakotven jen v době, kdy se odehrával. Paralelu se současností, dávající románu a jeho dramatizaci nadčasovost, vidím v opakování historie úpadku celé řady podnikatelů v současnosti, z příčin vlastních podnikání jako takovému, jeho vývoji, nadějím, ale i rizikům, tušeným, očekávaným či neočekávaným, anebo i více či méně uvědomovaným.

S Buddenbrookovými to prostě postupně šlo morálně, mezilidsky v rámci rodiny a především podnikatelsky s kopce. Dramatickým příběhem pohybujícím se v základní myšlenkové ose popisu postupného úpadku proniká odhalování vztahu jednotlivých členů rodiny vůči sobě navzájem a jejich vnitřního vývoje, reflektující vývoj rodiny jako podnikatele. Na „doskách“ Stavovského divadla se nám představí špičkoví slovenští činoherci jakými jsou Martin Huba, Zdena Studénková, Zuzana Fialová, Tomáš Maštalíř, Daniel Fischer a další. Přijďte, slibuji Vám nevšední divadelní zážitek.

Autor: JUDr. Martin Mikyska, Mecenáš ND, Foto: Martin Geišberg