ND+

10.04.2016

Vždy Tvoje Božena Němcová

jako-britva-nemcova-martin-spelda-02

Před začátkem představení divadelní hry JAKO BŘITVA (NĚMCOVÁ) vás zveme na krátké putování Prahou – místy, která se od 19. století změnila jen nepatrně. Společně si prohlédneme tehdejší tvář našeho města a přiblížíme si dávnou atmosféru jeho života. Připomeneme si, co v Praze prožívala Božena Němcová v době svého oslnivého vstupu do vlastenecké společnosti, i později – v čase chudoby a beznaděje za „Bachovy absolutistické éry“. Ukázkami z jejího literárního díla i korespondence a vzpomínkami její přítelkyně Karoliny Světlé se cestou z Parku národního probuzení do Stavovského divadla příjemně naladíme na současný příběh o první české spisovatelce.

Autor: Daniela von Vorst, Foto: Martin Špelda
 
25.03.2016

Procházka s Boženou

bozena_banner

Pražské chodníky dodnes pamatují stovky podrážek našich literárních osobností. Pojďme si připomenout atmosféru doby a osudy prvních českých spisovatelek, „národních autorek“ přímo na místech, kudy chodily, kde žily, tvořily, milovaly, trpěly...

Stačí zvednout hlavu a pohlédnout do oken domu Karolíny Světlé (kdo tu dnes asi bydlí?), šedou ulici nechat oživnout nadšením z prvního českého bálu a možná, že mezi obchody se suvenýry přeci jen ještě ucítíme vůni tiskařské barvy obrozeneckých nakladatelství. Nechte na sebe dýchnout dobu dávno minulou i atmosféru dnešní Prahy.

Autor: Daniela von Vorst, Foto: Tereza Vlčková
 
18.03.2016

ND Café s tvůrci inscenace JAKO BŘITVA (NĚMCOVÁ)

nd_cafe_bozena

V kavárně Nona proběhlo v pátek 18. března další z cyklu setkání ND Café, tentokrát vázané k inscenaci JAKO BŘITVA (NĚMCOVÁ). Hosty neformálního setkání u kávy byli režisér inscenace Štěpán Pácl, dramaturg Milan Šotek a historik PhDr. Ivo Říha Ph.D., který spolupracuje s inscenačním týmem jako konzultant.

Autor: Kristýna Klimešová, Foto: Kristýna Klimešová
 
6.03.2016

ZEMĚTŘESENÍ V LONDÝNĚ s dramaturgickým úvodem i diskuzí

zemetreseni-v-londyne1

Zítřejší repríza ZEMĚTŘESENÍ V LONDÝNĚ nabídne opět dva zajímavé divácké bonusy - od 19:30 se můžete těšit na dramaturgický úvod s dramaturgyní Martou Ljubkovou a po představení bude ještě následovat diskuze s tvůrci!

Foto: Petr Neubert
 
16.02.2016

První repríza MANON LESCAUT s doprovodným programem ND+

manon_lescaut-patrik_borecky-08

Už zítra nás čeká první repríza MANON LESCAUT! Navíc obohacená o zajímavý doprovodný program ND+. Od 18:30 se můžete těšit na dramaturgický úvod s dramaturgyní Ilonou Smejkalovou, po představení pak bude v hledišti ještě následovat diskuze s tvůrci...

Foto: Patrik Borecký