31.08.2015

Dětský den na Nové scéně - ohlédnutí

Národní divadlo stále myslí na své nejmenší návštěvníky, kterým v závěru minulé sezony patřil poslední květnový den na Nové scéně. Celodenní program Dětského dne Národního divadla se postaral o dobrodružné a zábavné zážitky od rána až do pozdních odpoledních hodin. Navzdory tomu, že teplé jarní počasí lákalo k pobytu venku, byl zájem návštěvníků velký a do společných aktivit se pouštěly děti i jejich rodiče.

Jednou z nejlákavějších částí programu byla divadelní bojovka Za záhadou Nové scény. Divadelní lektorka Daniela von Vorst připravila hravý a naučný program pro tři skupiny odvážlivců, kteří se pustili do útrob Nové scény. Při řešení nejrůznějších úkolů prošli budovu doslova od sklepa po půdu a ani si nestačili všimnout, že se vlastně stále učí, především o provozu divadla a o práci nejrůznějších profesí, bez kterých by celá krása jevištního umění nemohla vůbec existovat. Na koho se nedostalo, mohl zkusit štěstí ještě v tvůrčích dílnách Divadlo? Divadlo! a Co vidím, když nevidím, která pracuje s hlavním tématem inscenace Laterny magiky Vidím nevidím. Ale program byl mnohem bohatší. Balet Národního divadla přichystal vlastní koutek, kde byly pro děti připraveny například taneční kostýmy, špičky a rekvizity, které si mohly vyzkoušet a dozvědět, jak správně kterou součást baletního „vybavení“ používat. Odpoledne je čekal zlatý hřeb, setkání s prvními sólistky Baletu ND Nikolou Márovou a Michalem Štípou.

Co by to bylo za Dětský den v divadle, kdyby chybělo divadelní vystoupení! A bylo jich hned několik. Dvakrát přišlo děti potěšit Studio DAMÚZA, které na Nové scéně pravidelně hostuje se svými pohádkami. Na program byla tentokrát zařazena loutková hra Lakomá Barka.

Hned dvakrát se představila také Dětská opera Praha, která je dlouhodobým spolupracovníkem Opery Národního divadla na programu tvůrčích dílen a naučných pořadů. Tentokrát zazněly ve foyer Nové scény české lidové písně, operní árie i ukázka z divadelního pásma Miniopery Z. Svěráka a J. Uhlíře. Programem prováděla umělecká ředitelka souboru, emeritní sólistka ND Jiřina Marková-Krystlíková. Nakonec vystoupili s půlhodinovým autorským číslem také členové Laterny magiky, kteří připravili pod vedením Josefa Kotěšovského krátké pantomimické pásmo, do kterého hned zapojili i děti.

Celodenní výtvarnou dílnu připravilo pro děti Studio DAMÚZA a další dílnu pro ty úplně nejmenší návštěvníky uspořádal jeden z partnerů Dětského dne, firma VEXPO CZ, s.r.o., která připravila koutek se svými pěnovými hračkami, které jsou současně herními i výukovými pomůckami. Kdo se při hře potřeboval občerstvit, mohl načerpat energii ze zmrzlin, kterými děti na celý den zásobila česká potravinářská firma Bidvest.

Po celý den byla v hlavním foyer připravena zkušebna kostýmů, kde si děti mohly pod dozorem prohlédnout a vyzkoušet kostýmy i rekvizity z inscenací ND, spolu s ukázkou divadelního líčení. Nutno podotknout, že půjčovna kostýmů lákala stejnou měrou i dospělé. Konec konců, kdo by nechtěl využít příležitosti stát se alespoň na chvíli princeznou, vílou nebo černokněžníkem?

Autor: Lucie Kocourková, Foto: Hana Smejkalová