10.09.2015

Soňa Červená se stala Dámou české kultury

Ocenění „Dáma české kultury“ převzala v Národním divadle paní Soňa Červená z rukou náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové u příležitosti životního jubilea.

Titul Rytíř nebo Dáma české kultury získávají umělci s výrazným podílem na rozvoji duchovních, etických a kulturních hodnot s ohledem na jejich statečné osobní postoje a životní osudy.

„Ocenění je především významným společenským uznáním a zaslouženým holdem obdivuhodným, statečným i velkorysým osobnostem,“ řekl ministr Herman. „Paní Soně Červené patří obdiv a velký dík nás všech za její úžasnou, všestrannou uměleckou práci i za kultivaci naší společnosti.“

Cenu tvoří kovová medaile s odznakem v etui a diplom; není spojena s finančním ohodnocením.

Komorní pěvkyně Soňa Červená - vitální osobnost, mimořádná umělkyně, operní pěvkyně, herečka, překladatelka i spisovatelka - oslavila své velké životní jubileum ve středu 9. 9. 2015 se svými nejbližšími přáteli i představiteli české kultury v Národním divadle.

"Šest tisíc představení na pěti kontinentech, ohromná píle, obdivuhodný talent. Nemáme mnoho takových osobností české kultury,“ uvedla při slavnostní ceremonii náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. „Paní Soňa Červená si právem titul Dáma české kultury zaslouží."

Oslavenkyně také spolu s Radioservisem a BOHEMIAN HERITAGE FUND při této slavnostní příležitosti představila nový komplet 2 CD s historickou nahrávkou opery W. A. Mozarta FIGAROVA SVATBA z roku 1954, kde sama ztvárnila roli Cherubína.

Foto: Jakub Fulín