6.09.2015

9. září oslaví narozeniny Soňa Červená

Mezi prvními gratulanty k neuvěřitelným 90. narozeninám je skladatel Aleš Březina:

Naše setkání popsala Soňa Červená v roce 2010 v rozhovoru pro časopis Harmonie slovy: „Pak jste do mého života vstoupil vy a náš valoun se dal do pohybu. A zdá se, že nezmechovatí.“ Její slova se naplnila opravdu vrchovatě. Na samém začátku stála v roce 2003 drobná herecká spolupráce ve filmu Pupendo, následoval melodram A-ha! na text jednoho z autorů kabaretu Červená sedma a krátce poté již naše první opera Zítra se bude … pro Národní divadlo v Praze. Dostali jsme za ni řadu významných divadelních cen, o jejím vzniku natočila Olga Sommerová dokumentární film Do samoty v tanci a Jan Hřebejk zachytil jedno kompletní představení pro film, který byl mezitím promítán v mnoha zemích světa.

Opera natolik zaujala Roberta Wilsona, že projevil přání režírovat v Národním divadle činoherní inscenaci se Soňou v hlavní roli a s mou hudbou. Z tohoto podnětu vzešla díky velikému osobnímu nasazení tehdejšího šéfa Činohry ND Michala Dočekala nádherná inscenace Čapkovy Věci Makropulos, na kterou pak chodilo mezinárodní publikum do Stavovského divadla po dlouhé čtyři roky a která zazářila též na divadelním festivalu v Neapoli a v Soulu. V roce 2013 nahradila inscenaci Zítra se bude ... po pěti krásných sezonách a téměř devadesáti vyprodaných představeních má druhá opera Toufar, se kterou jsme vystoupili kromě Prahy, Litomyšle, Nitry, Budapešti, Bukurešti a Drážďanech dokonce i v New Yorku. Na činoherním jevišti zaujala v roce 2014 místo Věci Makropulos původní autorská hra 1914, která zaznamenává nadšený ohlas jak v Praze, tak i zejména na zahraničních jevištích jako např. v Linzi, Remeši, Budapešti, Bratislavě.

Paní Soňo, jsem Vám za těch inspirativních deset let intenzivní spolupráce velmi vděčný a přeji Vám i všem Vašim obdivovatelům, abyste ještě dlouho ohromovala publikum svým uměním.

Vážení přátelé, kdybyste mi náhodou k mým devadesátinám chtěli udělat radost, pak vás prosím, zašlete jakýkoliv sebemenší příspěvek na výstavbu varhan pro koncertní sál Hradecké filharmonie. Nic jiného si nepřeji a děkuji vám!
Soňa Červená.

Chcete Soně Červené popřát i vy?
Napište jí osobní přání! Poslat ho můžete na adresu: Soňa Červená, Národní divadlo, Ostrovní 1, 112 30 Praha 1 nebo osobně zanést do pokladny ND. Všechna přání slavnostně předáme 18. 9. 2015 na repríze inscenace 1914.

Autor: Aleš Březina, Foto: Lucie Jansch