8.10.2014

Jugoslávské dramatické divadlo hostem ve Stavovském divadle

V pondělí 3. listopadu 2014 uvede Jugoslávské dramatické divadlo ve Stavovském divadle svou novou inscenaci hry Mileny Marković Drakobijci. Jedná se o vzájemnou pohostinskou výměnu: Činohra ND představí svou inscenaci 1914 v Bělehradu 22. listopadu 2014. Obě divadla jsou členy Unie Evropských divadel a hostování je součástí projektu Conflict Zones.

Inscenace hry Mileny Marković Drakobijci v režii Ivy Milošević se zabývá tématem sarajevského atentátu, který znamenal opravdový začátek 20. století. Jejím protagonistou je sedmnáctiletý chlapec se zbraní v ruce, toužící se stát básníkem, jehož jméno – Gavrilo Princip – představuje historický symbol a bývá častým předmětem sporů, a jeho krajané a povstalci v boji za svobodu, obvykle známí pod názvem Mladá Bosna. Dílo je napsáno jako „hrdinský kabaret”a ve formě ironického historického ponaučení vypráví známý příběh atentátu s použitím překotného poetického jazyka, sloužícího k vyjádření klíčového cíle – práva na svobodu. Není to historická hra, ale dílo o současnosti, které se zamýšlí nad postavením dnešního mladého člověka a jeho potřebou vyjádřit touhu po svobodě.

"Tato hra jasně sděluje svá poselství všem generacím. Doporučujeme ji jako výjimečné dílo, které upozorňuje diváky na aktéry historie a představuje skvělou ukázku svobody a průkopnictví v divadelní tvorbě a režii, výjimečného herectví a vyjádření emocí na jevišti."
- Poslovna žena, Bělehrad -

"Je to snad nejvýznamnější inscenace divadelní sezony 2013/14 v Bělehradě."
- Blic, Bělehrad -

Foto: A. Angelovski