16.04.2014

SEDM KULÍ V SARAJEVU - první diskuzní odpoledne z cyklu Česká beseda na Nové scéně

Novinář a publicista Vladimír Kučera, průvodce populárním pořadem České televize Historie.cs, se na Nové scéně ND v několika odpoledních bude se svými hosty věnovat otázkám, spojeným s událostí, která na začátku 20. století proměnila náš svět a vytvořila to, čemu říkáme modernita – první světovou válkou. SEDM KULÍ V SARAJEVU - první z cyklu diskusí významných osobností zabývajících se českou a československou historií, který nese příznačný název Česká beseda.

Proč vůbec vypukla první světová válka? Jaká byla předválečná nálada – la belle epoque – lidstvo bylo přesvědčeno, že v závěru 19. a v počátku 20. století dosáhlo svého vrcholu, a to jak v oblasti rozumu a technického pokroku, tak v umění, filozofii, ale nakonec i v oblasti sociální. Do filozofie pronikají nihilistické proudy a získávají podporu - Nietzsche: Bůh je mrtev! Vůbec se šíří ateismus a padlí kazatelé. Marxův Manifest nabývá na vlivu. Jako kontrast k la belle epoque se objevují hlasy, varující před válkou a všeobecným zmarem: nálada „fin de siecle“. A ostatně i obavy z všeobecné atmosféry. Mnohdy nejen u nás dostává vlastenectví rytmus a takt jakési těžkopádné České besedy. Mtatata.
Hosté: prof. Ivan Šedivý, prof. Jan Rychlík, prof. Stanislav Komárek, dr. Jiří Rak.

Pondělí 28. 4. 2014 15:30 foyer Nové scény. Vstup volný.

Série besed v červnu vyvrcholí happeningem TAK NÁM ZABILI FERDINANDA na piazzetě ND a v přilehlém okolí. Připomeneme, že důvodem k vypuknutí první světové války bylo zavraždění následníka trůnu a postrachu konopišťských lesů Františka Ferdinanda D'Este. Vystoupí domácí i hosté. Akce bude zároveň rozloučením s končící divadelní sezonou.


Autor: Iva Klestilová