9.01.2013

Derniéra ENRON

Pouze sedmkrát můžete na jevišti Stavovského divadla zhlédnout aktuální hru Lucy Prebble ENRON v režii Michala Dočekala. V komedii o dluzích hrají: David Matásek, Václav Postránecký, Petra Špalková a další. První z plánovaných repríz již zítra ve čtvrtek 10. ledna.

„Hra je v Česku uváděná v nejlepším a nejzazším možném čase. Ohrožení ekonomiky politiky, korporacemi, poradenskými firmami a na věčné časy preferovanými „dvorními“ právníky je i v ČR akutní. Prebble popisuje korporátní Ameriku. Nezná však českou realitu kmotrů a famílií. A o slovenské Gorile nemohla ani slyšet.“ (Bohumil J. Studýnka, Česká pozice)

"Herci tvoří v Enronu kompaktní tým. Díky tomu na povrch vyplouvá hlavní téma – chladná obludnost a tragická malost lidí, kteří ztratili základní lidské city, empatii a korektivy vlastního jednání. Jde jim jen a jen o těžko uchopitelný, dravý úspěch. I za cenu ztráty rodiny, vztahu, přátelství. Enron je divadelně živým, obsahově závažným příspěvkem Národního divadla do celospolečenské diskuze o současném stavu světa. Divák může mít zcela jiný názor a zastávat úplně jiné postoje. Je však nucen se s děním na jevišti konfrontovat, je nucen k přemýšlení a hledání argumentů. Dočekal tak docílil jedné z klíčových funkcí dnešního divadla a umění vůbec." (Vladimír Hulec E15)

Foto: Lucie Jansch