2.10.2012

Derniéra NA ÚSTUPU

12. prosince 2012 se s jevištěm Divadla Kolowrat po sedmi letech rozloučí inscenace NA ÚSTUPU. Hvězdný duel Ivy Janžurové a Františka Němce. V roli syna znesvářených manželů Saša Rašilov.

Ve vztahu stejně jako ve válce jsou situace, kdy se jedna ze stran snaží spasit zoufalým ústupem z pozic, aby si uchovala to, co nazývá životem. Na tomto ústupu spaluje mosty a odpírá tomu druhému, co mu celou dobu dávala. William Nicholson použil hrůzné líčení ústupu Napoleonovy armády od Moskvy jako symbolu zoufalého boje o přežití v nefunkčním manželství. Mrzačící mráz vychladlého vztahu souzní se zvoleným tématem ruské zimy kosící ustupující francouzské vojáky.
Láska obroušená dlouhým soužitím partnerů, láska ztracená, přesto vyžadovaná jako nárok, jako zaklínadlo. Manželství dvou učitelů Alice a Edwarda se po třiceti letech citově vyčerpalo. Mezi otcem, jenž prchá z dusivého vztahu a pálí za sebou mosty a matkou, která se zoufale snaží vynutit pozornost a vrátit opravdovost svému manželství, se zmítá jejich třicetiletý syn a jen obtížně hledá orientaci – jako voják ohlušený výbuchem granátu uprostřed bojiště nedokáže rozeznat, kde je jeho strana.
Jan Hančil

Foto: Hana Smejkalová