7.04.2017

Zemřela herečka a dlouholetá členka Činohry ND Libuše Havelková

Národní divadlo s hlubokou lítostí oznamuje, že po dlouhé těžké nemoci ve věku 92 let zemřela dlouholetá členka Činohry Národního divadla, herečka Libuše Havelková (* 11. května 1924 České Budějovice, † 6. dubna 2017 Praha).

Poslední rozloučení se uskuteční ve středu 12. dubna 2017 ve 12:00 ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích.

Čest její památce!

Libuše Havelková se narodila v Českých Budějovicích, kde rovněž prožila své dětství. O herectví snila už na základní škole, v roce 1942 se proto přihlásila ke studiu na Pražské konzervatoři. Němci však školu zavřeli a ona byla nasazena na nucené práce do Berlína.

Konzervatoř dokončila po válce, pokračovala studiem na DAMU, kde stála u zrodu studentského divadla DISK. Na obou školách působila později i jako pedagog, a to především v oblasti jevištní řeči a mluveného projevu.

Jejím prvním angažmá bylo v letech 1948 až 1951 Státní divadlo v Ostravě. Při práci pro ostravský rozhlas potkala svého budoucího manžela, hudebního skladatele Svatopluka Havelku. Stali se rodiči dvou dětí – dcery Daniely a syna Ondřeje, který je hercem a především známým swingovým hudebníkem.

Z Ostravy odešla Libuše Havelková do pražského Divadla E. F. Buriana, v roce 1960 se pak stala členkou Činohry Národního divadla. V té době už za sebou měla zkušenosti s filmováním. Před kameru se poprvé dostala díky drobné roli v komedii Výlet pana Broučka do zlatých časů. Jejím prvním výraznějším účinkováním ve filmu byla v roce 1956 Robinsonka. Poté hrála ve snímcích různých žánrů (např. Florenc 13:30, Starci na chmelu, Ostře sledované vlaky).

V Národním divadle vytvořila v letech 1960–1983 řadu rolí, za všechny jmenujme např. Pannu Čipernou (Veselé windsorské paničky, 1962), Kordulu (Strakonický dudák, 1968), Marii Dubskou (Naši furianti, 1970) či Matku (Bílá nemoc, 1980). V posledních letech také často moderovala televizní pořady pro nejmenší diváky, byla Babičkou Libuškou v Kouzelné školce.

Autor: Umělecká správa Činohry ND, Foto: Jaromír Svoboda