16.03.2016

Národní divadlo, jak je neznáte - seriál České televize

Česká televize využila prázdninové pauzy, kdy běžný divadelní provoz Národního divadla na chvíli utichl, a vyslala na sklonku srpna svůj štáb do „útrob“ historické budovy ND. Ten po necelé dva týdny putoval s nejrůznější technikou po chodbách, půdách, sklepech a foyer české první scény a snažil se zachytit ta nejzajímavější a často také zcela nepoznaná zákoutí divadla.

Vznikla tak ojedinělá série šestnácti krátkých dokumentů s názvem Národní divadlo, jak jej neznáte, kterou budete moci od 21. března sledovat po 20. hodině živě na ČT Art či na webu České televize prostřednictvím i-vysílání.

Jedinečný seriál umožní televizním divákům nahlédnout do míst, kam se běžně podívat nemohou. Budou si tak z pohodlí domova moci například prohlédnout skrytý tunel, vedoucí k Vltavě, „projít se“ honosnými prezidentskými salonky nebo se kochat výhledem na Pražský hrad z nejvyššího bodu divadla – zlaté korunky. Vedle toho přiblíží dokumenty i ta místa, která očím návštěvníků sice tolik skryta nejsou, ale většinou se k nim při běžné návštěvě příliš blízko nedostanou. V detailu tak budou moci diváci obdivovat například trigy Bohuslava Schnircha, vévodící terase Národního divadla, nebo vzácnou Hynaisovu malovanou oponu.

Role průvodce po více i méně známých zákoutích „zlaté kapličky“ se v seriálu ČT zhostila herečka a členka Činohry ND Taťjana Medvecká. Partnerem projektu je Řízení letového provozu ČR.

Autor: Kristýna Klimešová, Foto: Kristýna Klimešová