6.02.2016

Festival Pražské křižovatky (K nedožitým 80. narozeninám Václava Havla)

havel_vaclav

Národní divadlo ve spolupráci s Unií evropských divadel plánuje v říjnu 2016 připomenout památku Václava Havla tím, že jeho jubileu věnuje divadelní festival.

3. - 9. října 2016 na Nové scéně Národního divadla

Dílo Václava Havla i jeho aktivity na poli lidských práv (nejdříve v opozici a pak i jeho činnost politická) v sobě vždy spojovalo angažovanost intelektuála s humanismem umělce. Jako umělec nedokázal nebýt angažovaný společensky a totalita z jeho angažmá udělala politikum a z něj posléze politika. Politika, který ale ani ve sférách nejvyšších politických kruhů nepřestal být snílkem a vizionářem.

Připomenout tuto významnou českou osobnost se skutečně světovým rozměrem chce festival „Pražské křižovatky“ s podtitulem: Umění a politika, politika a umění.

Foto: Archiv ND
 
16.11.2015

Michal Dočekal zvolen prezidentem UTE

docekal_prezidentem_ute

V neděli 15. 11. 2015 proběhlo ve vídeňském divadle Volkstheater generální zasedání Unie evropských divadel(UTE), v jehož rámci byl novým prezidentem zvolen ředitel Činohry ND Michal Dočekal. Naváže tak na práci svého předchůdce Ilana Ronena, ředitele Izraelského národního divadla Habima. Funkční období prezidenta UTE je dvouleté a může být o jedno období prodlouženo.

 
6.05.2014

Evropští divadelníci zasedali v Praze

zasedaci_stul_ute

Na začátku května hostila Činohra ND své kolegy z Unie evropských divadel. Zasedání, které se dvakrát ročně koná v některém ze členských divadel, proběhlo ve foyer Nové scény ND v sobotu 3. května. K jednacímu stolu zasedlo více než 40 divadelníků z celé Evropy a jednalo se především o společných projektech. Jedním z těch velkých je i platforma Conflict Zones, v níž by měla participovat i Činohra se svou inscenací 1914 a jejími doprovodnými programy. Hostovat s naší nejnovější inscenací bychom v rámci tohoto programu měli například v Bělehradu či Remeši. Jako hosté zasedání navštívili i kolegové z hamburského Thaliatheater, v čele s ředitelem Joachimem Luxem a režisérem Lukem Precevalem, s nimiž také jednáme o vzájemné výměně inscenací. Zasedání předcházela návštěva druhé premiéry 1914 ve Stavovském divadle v pátek 2. května.

Autor: Kateřina Ondroušková, Foto: Hana Smejkalová
 
16.04.2014

Zasedání Unie evropských divadel v Praze

utelightquadrigrand

Ve dnech 2. a 3. května 2014 bude Činohra Národního divadla hostit své kolegy ze členských divadel Unie evropských divadel (UTE). Na programu bude nejen jednání o probíhajících a připravovaných projektech, ale také návštěva druhé premiéry inscenace Roberta Wilsona 1914. Právě s touto inscenací připravujeme v rámci UTE např. vzájemné hostovaní se srbskými kolegy ze Jugoslovenského Dramského Prozorište a také s francouzským divadlem Comédie de Reims.

Autor: Kateřina Ondroušková
 
17.12.2013

Mimořádné zasedání UTE v Petrohradu

5

Ve dnech 2.–4. 12. 2013 se v rámci Petrohradského kulturního fóra konalo otevřené zasedání Výboru ředitelů Unie evropských divadel (UTE). UTE je instituce, kterou před třiceti lety založil Girgio Strehler (Piccolo Teatro Milan) a Jacques Lang (francouzský ministr zahraničí) a sdružuje jednadvacet významných evropských divadel z osmnácti zemí (např. Staatsschauspiel Stuttgart, v jehož čele stojí Armin Petras, Schauspielhaus Graz s ředitelkou Annou Badorou, která se v těchto dnech stala ředitelkou vídeňského Volkstheatru. Prezidentem UTE je Ilan Ronen ředitel Habimy z Tel Avivu. Šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal byl do Výboru ředitelů zvolen již podruhé.). Čestným prezidentem UTE je Lev Dodin – šéf Petrohradského malého dramatického divadla, legendární ruský režisér, který se proslavil již na začátku osmdesátých let společensky odvážnými a umělecky vysoce hodnotnými inscenacemi, jakou byla třeba slavná dramatizace románu Vasilije Grossmana Život a osud.

Autor: Kateřina Ondroušková
 
Stránka 1 z 2