21.05.2012

Zemřel hlavní dramaturg Roberta Wilsona, Wolfgang Wiens

Po několikatýdenním boji o život zemřel po operaci rakoviny plic WOLFGANG WIENS, který před nedávnem oslavil sedmdesátiny. Wolfgang Wiens spolupracoval s Robertem Wilsonem už mnoho let, upravoval pro něj texty, jako tichý poradce byl přítomen zkouškám. Jeho uzavřená, trochu skeptická povaha byla ideálním doplňkem a stimulátorem Wilsonova gejzíru nápadů a požadavků.

Seznámila jsem se s ním v Hamburku při své první práci s Robertem Wilsonem na projektu The Black Rider. Za Wiensovým mrzoutstvím a skepsí jsem brzy pochopila obdivuhodnou znalost jak literatury, tak divadla – což se u dramaturgů někdy nesnoubí. Více než 20 let jsem se s ním vídala při Wilsonových inscenacích ve světě a také v Hamburku, kde jsme náhodou byli téměř sousedé a chodívali do stejné Literární kavárny Leonardo na nedělní snídaně.

Na verzi Věci Makropulos, kterou teď hrajeme ve Stavovském divadle, měl Wiens velkou zásluhu, když s námi při workshopu ve Watermilu upravil text, aby příběh byl zachován, ale zbaven kudrlinek dvacátých let a aby ho Wilson mohl uchopit svou OBRAZOtvorností.

Totéž jsme od něj potřebovali a očekávali pro další Wilsonův projekt, pro činohru Národního divadla. Žel Bohu, byl odvolán jinam. Ale naštěstí zanechal vypracovaný návrh libreta, zanechal odkaz…
Zemřel velký divadelník, šedá eminence v nejvyšším slova smyslu. Zemřel přítel.

Soňa Červená

Autor: Soňa Červená