17.09.2016

Člověk musí odhodit pýchu i předsudek, aby si zasloužil toho druhého…

O minulé i nadcházející sezoně s uměleckým šéfem Činohry Danielem Špinarem...

Máte za sebou první sezonu v roli uměleckého ředitele Činohry ND. Jakého úspěchu si nejvíce vážíte?
Nedokážu říct, co pro mě bylo tím největším úspěchem. Byla to jízda a my jsme, myslím, všechno zvládli. A proto jsem opravdu z minulého roku nadšený. Postavil jsem tvůrčí tým, kancelář, soubor a sám režíroval sedm inscenací. Možná bych přeci jen vyzdvihl projekt NOVÁ KREV, který jsme spolu s dramaturgy Martou Ljubkovou a Janem Tošovským připravili pro všechny tři budovy, kde Činohra hraje. Byly to úžasné zážitkové večery a diváci měli možnost se přiblížit našim hercům skutečně nadosah.

Můžeme si připomenout vaše premiéry minulé sezony... S jakými pocity se za nimi ohlížíte s odstupem?
Pocity jsou krásné. Nejdřív jsme s herci velmi akčně postavili již zmíněné Nové krve. To byla skutečně našlapaná akce na pomezí site specific. Spolu/Sami byla divoká jízda ve skleněném akváriu s mikroporty a skoro nahým Igorem Orozovičem. Tím se vlastně nasměrovala celá další činnost na Nové scéně, protože zde chceme hrát pro publikum, které je více otevřené novým směrům jak z hlediska textu, tak režie. Manon Lescaut byla opulentní překrásná práce na verši ve zlatých portálech. Spousta rozebírání milostných vztahů, romantická hudba a obláčky. Obsazení bylo malé, takže zkoušení bylo navzdory obří budově velmi komorní a intimní. A obě hlavní role byly navíc alternované, takže to bylo i pracovně poučné a docela dobrodružné. Sen čarovné noci byl jeden velký pohybový maraton. Herci se skutečně nadřeli, podstoupili všechny složitosti kostýmů a v inscenaci jsou opravdu osobití a vtipní. Tři sestry měly velmi složitý start, ale cílovka byla neuvěřitelná.

Co vás překvapilo pozitivně a co jste naopak nečekal?
Vždy mě překvapují jenom lidé. Když mají odvahu, nasazení, směr, talent a nejsou hloupí, tak jde všechno. V opačném případě nejde nic.

Jak jste si užil první šéfovské prázdniny?
Skvěle! Nedělal jsem nic! … Tedy skoro nic …

Na co se v nové sezoně těšíte vy? A nač se mohou těšit naši diváci?
Doufám, že se diváci mohou těšit na všechno. Pokud jde o mé režie, mám vyloženě ženskou sezonu. Nejdřív můj zamilovaný román Pýcha a předsudek od věčně mladé Jane Austenové. Fascinuje mě téma "pýchy" a"předsudku" jako společenského fenoménu, se kterým se teď ve funkci poměrně hojně setkávám. Samozřejmě se tvrdošíjně ztotožňuji s hlavní hrdinkou Elizabeth a zkoumám její cestu – člověk musí odhodit pýchu a předsudek, aby si zasloužil toho druhého! Celé to bude v mé dramatizaci a opět ve zlatých portálech. Na konci sezony mě čeká autorský projekt s taneční skupinou 420 PEOPLE s příznačným názvem Křehkosti, tvé jméno je žena. Obsadil jsem šest vyzrálých hereček souboru a tématem bude žena – láska – krása – stáří. Z ostatních bych určitě zmínil Fuksova Spalovače mrtvol v režii Jana Mikuláška a Lorcovu Krvavou svatbu v režii dua SKUTR, oboje ve Stavovském divadle. Kdo jejich tvorbu zná, určitě tuší, že výklad těchto klasik bude velmi originální.

Jak bude pokračovat váš vlajkový projekt Nová krev?
Rozhodli jsme se, že ji „zmenšíme“, ale „zpravidelníme“. Novou krev přesouváme do foyer Nové scény, kam chceme přilákat jak zájemce o kabaret – připravujeme večery pod názvem Sestava, kde se diváci budou setkávat s typickou sestavou scénka – písnička – skeč, to celé hlavně na téma Národní divadlo, tak i zájemce o divadlo z jiné strany. To budou večery s podtitulem Volný styl, kam chystáme nejrůznější formy setkávání s diváky. Motorem obou typů večerů je hlavně tvůrčí přetlak, a taky snaha nabídnout našim fanouškům něco nového.

Prozradil byste nám něco o nové vizuální kampani Činohry na nadcházející sezonu?
Je krásná! Letos ji pro nás se svým týmem připravila Bára Prášilová, další hvězda české fotografie. Přinesli nám nejen zbrusu nové písmo, ale také pohled na fotku a vizuál vůbec jako na něco inteligentního, s humorem, přesahem. A pro facebookové fanoušky chystáme i něco navíc.

Chystáte pro diváky ještě nějaké novinky?
Skoro bych řekl, že už toho máme v plánu dost. Spíš budeme pokračovat v tom, co se povedlo: všechna vykročení mimo rámec inscenace směrem k divákům, takže pokračujeme s dramaturgickými úvody, besedami a dalšími pořady ND+. Kromě opulentního zahájení nenecháme zahálet ani piazzetu, ať už díky předem připraveným akcím, nebo protože na ni vyjdeme a sejdeme se s našimi diváky, kdykoliv to situace bude žádat. Věřím, že s energií vydržíme i tuhle sezonu!

Autor: Marta Ljubková, Foto: Bára Prášilová