1.09.2016

Nová sezona očima Daniela Špinara

Vážení a milí diváci,
letošní léto sice nebylo tak horké jako to loňské, na kvalitu odpočinku to však jistě nemělo nejmenší vliv, a proto se všichni občerstveni a plni sil zase setkáváme na prahu nové sezony. Budeme se intenzivně snažit, aby byla nabitá a abyste Vy – spolu s námi – cítili, že heslo „Buď Národní“ platí i dál.

Do historické budovy Vás pozveme pouze na jednu novinku, nicméně věřím, že zrovna Pýcha a předsudek Jane Austenové si zaslouží opakované vidění. Ostatně je možné, že jste ještě neměli příležitost vidět Sen čarovné noci, který měl v historické budově premiéru těsně na konci minulé sezony.

Stavovské začne zostra hned v září – a do konce roku Vás tu čeká doslova žeň titulů. Jsou to z větší části texty ověřené, ale zároveň představují zásadní dramaturgicko-režijní (a hlavně herecké!) výzvy. Jsme si jisti, že jim společně dokážeme dát nový, moderní – a hlavně strhující a působivý háv.

Za zcela novým divadelním přístupem k režii a textu si pomalu zvykáte chodit na Novou scénu – i letos pokračujeme s experimenty nejrůznějších typů, v této nejmladší „Národní“ budově uvidíte letos tři české premiéry (z toho dvě světové!).

V září nás čeká hostování Slovenského národního divadla, chystá se festival Pražské křižovatky, od října poběží další vydání Nové krve – tentokrát v komornější podobě v horním foyer Nové scény, jak se můžete více dočíst v tomto čísle. Pokračujeme s programem ND+, který pro nás znamená úzké a pravidelné – a tudíž nesmírně cenné – setkávání s našimi diváky. Choďte, ptejte se nás!

V souboru vítáme posily – „staronového“ Vladimíra Javorského, Alenu Štréblovou, kterou už jste mohli vidět ve Snu čarovné noci, a Matyáše Řezníčka, jehož jste jistě zaznamenali v Manon Lescaut; první skutečně velkou příležitost dostává ve Třech sestrách. Tato Čechovova klasika je zároveň první premiérou naší sezony. Zveme Vás na ni – a protože ve chvíli, kdy píšu tento editorial, vrcholí zkoušky, dovoluju si nám všem, tvůrcům i jejich divákům, popřát do další sezóny, ať se nám daří, čili jinými slovy: ZLOMTE VAZ.

Srdečně,
Daniel Špinar

Autor: Daniel Špinar, Foto: Jaroslav Šimandl